Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

sobota

22

Marzec 2014

4

KOMENTARZY

„Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało”

Autor . Kategoria: Ogólna. Odsłon: 2 888

22 marca 2014

Z całego serca popieram tytułową akcję „Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało”. Nie wiem dlaczego, ale na każdym kroku spotykam się z opinią, że do 3roku życia dziecko ma czas na to, by pojawiły się u  niego pierwsze słowa. Niejeden raz przychodzili do mnie rodzice z dzieckiem, którego lekarz prowadzący nie chciał (!) skierować do poradni logopedycznej, bo wg niego dziecko ma przecież czas…

Myślę, że część z Was spotkało się z takim oto podejściem do tematu rozwoju mowy, część jeszcze się spotka. Jeśli tak, to przeczytajcie proszę ten post, żebyście mieli świadomość, że dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało. Jeśli coś Was niepokoi w rozwoju Waszego dziecka, nie czekajcie. Skorzystajcie z bezpłatnych konsultacji w Waszym mieście, rozwiejcie swoje wątpliwości…

INICJATORZY AKCJI

„Jesteśmy grupą, która zawiązała się na forum społecznościowym FB „Logopedia – terapia zaburzeń mowy„, po to, żeby wymienić się doświadczeniem właśnie w zakresie logopedii. Podczas jednej z dyskusji pod postem dotyczącym niemówiącego czterolatka, który zdaniem niektórych, w tym wielu lekarzy, na mowę ma jeszcze czas, w ciągu zaledwie kilku godzin pojawiło się prawie 400 komentarzy, opisujących przypadki 3 a nawet 4 latków niemówiących, które nie są diagnozowane, oraz nie uczestniczą w terapii logopedycznej.
Postanowiliśmy więc ten mit obalić!

Tego samego dnia zrodził się pomysł zorganizowania BEZPŁATNYCH KONSULTACJI LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT. W ciągu kilku godzin od pojawienia się postu był już zrobiony plakat, hasło – „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało” naszym założeniem było uświadomienie rodziców, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia.

Według badań naukowych, dziecko już w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania! A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie, niestety przede wszystkim wśród lekarzy pierwszego kontaktu, że „dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później …”

Podkreślamy – znacząca grupa niemówiących dwulatków, to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju ( m.in., autyzm, Zespół Aspergera), bądź innymi zaburzeniami. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie. Opóźnienie w rozwoju mowy powinno być takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi.

Kilkanaście dni później akcja cieszyła się niegasnącym zainteresowaniem. Aktualnie deklarację udziału w BEZPŁATNYCH KONSULTACJACH LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT zgłosiło blisko 100 ośrodków specjalistycznych z całej Polski. Mamy również informację, że i Polonia w Hamburgu i Irlandii będzie miała możliwość konsultacji.

Rusza strona internetowa informująca o całym wydarzeniu www.272slowa.pl. W akcji wspierają nas nie tylko specjaliści pracujący z maluchami, ale również matki, które przez rok, dwa, a nawet trzy były uspakajane, ze dziecko „ma jeszcze czas”. Każda z nich żałuje straconego czasu – gdy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i stosunkowo łatwy do stymulacji.”

UWAGA!!!

BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT będą zorganizowane 26 kwietnia 2014 r. , w tym czasie wybrane ośrodki specjalistyczne i gabinety będą prowadzić bezpłatne konsultacje. W niektórych miastach będą również organizowane specjalne warsztaty dla rodziców.

Każdy gabinet, który chce przyłączyć się do akcji, może to zrobić poprzez stronę internetową www.272slowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

4 Comments

  1. Marta
    • Agata Skaruz

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!