Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Gdy niemowlę nie słyszy

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 6 530

14 września 2013

Każdy noworodek ma w szpitalu przeprowadzane przesiewowe badanie słuchu. Kiedy wynik nie jest prawidłowy i istnieje podejrzenie niedosłuchu pojawia się pytanie o to, co dalej? Na początku wykonuje się szereg badań, na podstawie których stawiana jest diagnoza. Z pewnością jest to trudny okres dla rodziców, ale gdy diagnoza niedosłuchu się potwierdzi przychodzi moment, w którym należy (pomimo stresów, niepokojów i wielu pytań) poczynić kolejne kroki.

Czas rozpocząć rehabilitację

Im wcześniej rozpoczęta, tym lepiej. Dziecko powinno znajdować się pod opieką logopedy (surdologopedy), pedagoga (surdopedagoga) oraz psychologa. Zespół specjalistów zajmie się doborem ćwiczeń, które pozwolą nauczyć Maluszka słyszeć i słuchać a z czasem rozwinąć mowę.

Aparaty słuchowe jak najszybciej

Należy dziecko zaopatrzyć w aparaty słuchowe i trzeba to zrobić jak najszybciej. Ważne, aby dziecko było zaaparatowane jeszcze przed 6 miesiącem życia. Muszą one być odpowiednio dobrane i dopasowane. Dlatego dzieckiem musi opiekował się audiolog.

Aby rehabilitacja przynosiła efekty aparaty powinny być noszone przez kilka do kilkunastu godzin dziennie! Dzieci mogą je ściągać, ale rodzice powinni być konsekwentni w kwestii ich noszenia.

Od samego początku należy do dziecka mówić, zapominając, że ma jakikolwiek niedosłuch; rozmawiać , śpiewać, zachowywać się tak, jakby dziecko było słyszące. Dobrze jest przełamać się i mówić do dziecka nieco podniesionym głosem, wolniej, mocniej niż zwykle akcentując.

To rodzice są przecież pierwszymi rehabilitantami w życiu dziecka. A ich specyficzny sposób mówienia będzie świetnie stymulował rozwój słuchu.

Aby dziecko zaczęło zwracać uwagę na dźwięki należy zacząć mu je prezentować zaczynając od grzechotek, zabawek dźwiękowych poprzez wszelkie urządzenia domowe, wydające przeróżne odgłosy. Jak najbardziej wskazane jest włączanie muzyki, radia, aby dziecko uczyło się zwracać uwagę na dźwięki. Podejmujmy próby zaciekawienia dziecka światem dźwięków.

Z czasem będzie zauważalna REAKCJA SŁUCHOWA dziecka na dźwięk (może to być zatrzymanie na chwilę wzroku, znieruchomienie a nawet krzyk czy płacz). Gdy pojawi się dźwięk wskazujmy gestem na ucho, po pewnym czasie dziecko będzie w ten sposób komunikowało, że usłyszało dany dźwięk.

Pierwsze reakcja słuchowa na dźwięk to bardzo ważny etap w rehabilitacji, który przybliża nas o krok do celu. Celem tym jest nauczenie się przez dziecko mowy w takim stopniu, by mogło porozumiewać się z otoczeniem.

Warto zwrócić się z pomocą do Fundacji Orange, która prowadzi program Dźwięki Marzeń. Ideą programu jest opieka nad dzieckiem z wadą słuchu już od pierwszych miesięcy życia. Taka wczesna stymulacja daje szansę na lepsze efekty w zakresie rozwijania słuchu i mowy. Rehabilitant dojeżdża na zajęcia, które odbywają się w domu dziecka, co jest niewątpliwie dużym udogodnieniem dla rodziców i dla dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!