Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

poniedziałek

4

listopad 2013

0

KOMENTARZY

Gry i zabawy logopedyczne – Słowa które syczą i szumią

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 7 170

4 listopada 2013

Dziś przedstawiam Wam kolejną zabawę ćwiczącą słuch fonematyczny w zakresie głosek sz i s. Można ją wykorzystać zarówno na zajęciach indywidualnych, jak i grupowych.

Przygotowujemy 2 duże (u mnie formatu A4) obrazki drzewa i węża (można je zalaminować – będą dłużej służyły) . Potrzebne też będą różne obrazki lub przedmioty, których nazwy zawierają głoski sz i s (w ilości dowolnej). Polecam włączenie przedmiotów, bo jest to dla małego pacjenta ciekawe urozmaicenie. Wyciągam z pudełka kasztany, spinkę do włosów, figurkę myszki, pasek, sznurek itd. Itd. I to co jeszcze podpowiada wyobraźnia, oczywiście w zakresie naszych ćwiczonych głosek :)

U mnie wygląda to tak, że pokazuję dziecku węża i drzewo. Kładę je na dwóch biegunach biurka. Pytam jak robi wąż, później drzewo. Syczymy i szumimy na zmianę przez chwilę. Zadaniem dziecka jest odpowiedzenie na pytanie czy w wyrazach – obrazkach (ewentualnie przedmiotach) słychać szum drzewa czy syczenie węża. Należy obrazki (przedmioty) ułożyć pod wężem, gdy słychać „s” lub pod drzewem, gdy słychać „sz”.

Ćwiczenie to można także wykorzystać jako pracę domową. Dziecko musi wówczas samodzielnie w zeszycie namalować węża i drzewo, a skserowane przez nas obrazki wkleić w odpowiednie miejsce.

Zabawa jest prosta, ale uwierzcie mi, daje wiele radości! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!