Gry i zabawy logopedyczne – Wąż Gacek
20 listopada 2013Jakiś czas temu znalazłam w internecie ciekawą propozycję zabawy i postanowiłam ją wykorzystać na swoich zajęciach logopedycznych.
Materiały z pewnością znajdą się pod ręką (kolorowy papier, klej, nożyczki, długopis:)) a zabawa będzie świetna!
Z kolorowego papieru wycinamy paski (ja przygotowałam o długości 14cm, szerokości 3cm). Na każdym pasku zapisujemy wyrazy oraz frazy z ćwiczoną głoską. U mnie tym razem na tapecie k i g. Oczywiście wąż jest uniwersalny i może posłużyć do ćwiczenia dowolnej głoski – zarówno w sylabach, wyrazach, jak i frazach czy zdaniach.
Zatem przygotowujemy z jednego paska głowę węża. Resztę, czyli cały korpus będziemy tworzyć w trakcie zajęć razem z dzieckiem. Jeśli nasz mały pacjent poprawnie wypowie wyraz (frazę), możemy dokleić kolejną część węża. Cała frajda polega na złożeniu jak najdłuższego węża.
Życzę miłej i owocnej pracy!
Niczym choinkowy łańcuch ;)
Też miałam takie skojarzenia jak kleiłam węża na potrzeby bloga. A jeszcze w ciągu dnia usłyszałam „Last Christmas” i zrobiło się świątecznie ;)
Wykorzystałam pomysł na zajęciach logopedycznych, akurat do ćwiczeń [l]. Nieco zmodyfikowałam – paski były w 2 kolorach – na jednym były wyrazy, na drugim wyrażenia dwuwyrazowe. Pomysł był taki, by rzucać monetą, gdzie umownie orzeł oznacza jeden kolor, a reszka drugi (można obkleić na dany kolor), jednak mój pacjent uparł się, że koniecznie muszą być 2 różowe i 1 żółty i innej możliwości nie ma. Ćwiczyliśmy więc w ten sposób (bez rzucania monetą), zabawa bardzo mu się podobała. Dziękuję za pomysł i wszystkie pozostałe wpisy na blogu. Jesteś Agato inspiracją i pomocą, co bardzo się ceni mając na uwadze fakt, że środowisko logopedów jest bardzo hermetyczne i mało kto chce się podzielić swoimi pomysłami, pomóc (przynajmniej na żywo).
Pozdrawiam!
Aga
Dziękuję za ten komentarz! Cieszę się, że mój pomysł został wykorzystany, modyfikacja mi się podoba :)
Będę dalej „walczyć” z hermetycznością, więc zapraszam na nowe wpisy.
Pozdrawiam!
Witam! Pierwszy raz odwiedzam tego bloga, jestem zachwycona, pomysłami dotyczącymi zajęć logopedycznych. Interesuje mnie ta kwestia, ponieważ od nowego semestru zaczynam pracę jako logopeda szkolny i staram się jakoś ogarnąć tematykę. W związku z tym czy mogę liczyć na jakieś wskazówki praktyczne z Pani strony? Ewelina-początkujący logopeda
Witam, Pani Ewelino,
oczywiście jeśli tylko będę mogła to służę pomocą.
Pozdrawiam
Dziękuje bardzo za Pani otwartość i gotowość do pomocy:) Mam pierwsze pytanie: Jaki tekst Pani poleca do przebadania dzieci w przedszkolu i klasach I-III? Czy w obu grupach skorzystać z jednego? Zastanawiam się nad testem przesiewowym do badania mowy dzieci w wieku szkolnym Grabiasa, Woźniaka… Co Pani o nim sądzi?
A i jeszcze jedno pytanie jak się można z Panią skontaktować? (gg, email?)
Odpowiem na wszystkie Pani pytania mailem, mój adres to agata@skaruz.com Pozdrawiam!