Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Malowanie ścian, czyli ćwiczymy rączki

Autor . Kategoria: Logopedia, Ogólna. Odsłon: 5 603

4 grudnia 2013
SONY DSC

Jakiś czas temu wspominałam, że nasza mała córeczka dorasta. Naprawdę z każdym dniem nie mogę się nadziwić jaka jest samodzielna i jaka jeszcze bardziej próbuje być! Efektem ubocznym tej samodzielności są plamy na kanapie tudzież na dywanie, bo Marysia chce wszystko jeść sama, pić ze szklanki, karmić mamę i całą gromadę swoich pluszowych przyjaciół.

W pakiecie dostaliśmy też rysunek na ścianie wykonany bezpośrednio na niej niebieską kredką :). Ale tylko jeden. I mimo, że trudno mi  czasami na to wszystko patrzeć, to gryzę się w język, żeby nie powiedzieć: ” jeszcze jesteś za mała”, ” jeszcze nie potrafisz”.  Wiem, że nie należy hamować tych prób samodzielności, dziecko bowiem wszystkiego uczy się metodą prób i błędów.  Marysia czerpie z tego ogromną radość!!!

A ponieważ dni mijają nam na zabawie, to nie mogę nie wspomnieć czym się aktualnie bawimy. Po pierwsze od dawna, niezmiennie oglądamy i czytamy książeczki. Przyszła też kolej na sortery różnego kalibru, domek – sorter, rakieta- sorter, kostka. Poznajemy więc koła, kwadraty, prostokąty itd. Oprócz tego układamy drewniane układanki – puzzle, ćwiczymy umiejętności rozpoznawania takich samych zwierzątek, naśladujemy wydawane przez nie odgłosy. Składamy też zwierzątka, dobierając odpowiednią głowę do korpusu. Marysia bezbłędnie je rozpoznaje, choć uważam, że nie są one na pierwszy rzut oka czytelne dla dorosłego :)

Poniżej przedstawiam etapy rozwoju małej motoryki w drugim roku życia wg J. Cieszyńskiej i M. Korendo. Zerknijcie na co już możecie pozwolić Waszym Maluszkom i czego możecie już od nich wymagać ;)

13 – 14 miesięcy; doskonalenie chwytu pęsetowego (precyzyjne chwytanie przedmiotu za pomocą kciuka i palca wskazującego, pojawia się około 9miesiąca)

13 – 15 miesięcy; nieporadne posługiwanie się łyżką, widelcem

13 – 15 miesięcy; rysowanie znaczków, bazgranie

13 – 16 miesięcy; picie z kubka

13 – 18 miesięcy; wkładanie klocka w otwór w deseczce

16 – 17 miesięcy; pierwsze próby samodzielnego mycia zębów

16 – 18 miesięcy; budowanie wieży z dwóch klocków

19 miesięcy; budowanie wieży z czterech klocków

21 miesięcy; budowanie wieży z pięciu klocków

21 – 24 miesiące; budowanie konstrukcji na płaszczyźnie

22 – 24 miesiące; budowanie wieży z dwóch klocków

24 miesiące; budowanie wieży z 6 klocków

Pamiętajmy, że pozwalając na próby samodzielności, ćwicząc z dzieckiem rączkę przygotowujemy je na przyszłość do nauki pisania i rysowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 Comments

  1. M
  2. M
    • Agata Skaruz
  3. Andzia

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!