Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Jak na bieżąco śledzić informacje ze stron i blogów?

Autor . Kategoria: Ogólna. Odsłon: 18 908

31 marca 2014
czytnik-rss

Domyślam się, że spora część z Was nie ma zbyt wiele czasu na czytanie całego mnóstwa blogów i stron internetowych. Przynajmniej nie tak dużo jak by się chciało. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, to chcecie na bieżąco do nich zaglądać, tak by nic Wam nie umknęło. Może zaglądacie na te blogi, które macie zapisane w ulubionych? Jest ich kilkanaście, kilkadziesiąt i sprawdzanie każdego z nich zajmie jednak sporo czasu…Powiem Wam, że ja już od pewnego czasu korzystam z RRSów, dzięki czemu czas przed komputerem nie ucieka mi przez palce. I teraz nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez takiego udogodnienia, bo teraz wszystkie wpisy w jednym miejscu.

Pomyślałam, że to tak jak z zakupami, jeśli biegasz po całym mieście, to zmęczysz się samym bieganiem. Czy nie lepiej więc wybrać się do galerii handlowej?

Kiedy Marysia już idzie spać ja zasiadam przed laptopem i uruchamiam czytnik RSS. Strasznie lubię ten wieczorny rytuał. Oczywiście czasem w ciągu dnia mam chwilę, żeby zerknąć na facebooka, czy pojawiło się coś  ciekawego na mojej tablicy, ale jak już wszyscy wiemy fb bardzo ograniczył swój zasięg i wielu rzeczy tam już nie uwidzimy… A one są! I czekają na swoich czytelników.

To kilka słów wstępu ode mnie a cała reszta to już popełniam plagiat wpisu blogowego Męża Grzegorza:) Ale On o tym plagiacie wie ;)

Co to takiego ten RSS?

Jest to specjalny adres który pozwala zweryfikować czy dany serwis opublikował coś nowego. Dzięki czytnikom RSSów w jednym miejscu mamy informację nt. wszystkich nowych wpisów.

Przez lata jednym z najbardziej popularnych czytników był Google Reader, ale niestety w lipcu 2013 r. został zamknięty. Rynek nie znosi próżni, dlatego zaraz po tym powstało (lub stało się bardziej popularnych) kilka alternatyw jak The Old Reader lub InoReader

Sprawdziłem oba i ten drugi bardziej przypadł mi do gustu. Wersja podstawowa (w zupełności wystarczająca do codziennego korzystania) jest bezpłatna. Mam dodanych ponad 70 kanałów RSS i nie wyobrażam sobie codziennego wchodzenia na strony tylko to po aby sprawdzić czy ktoś nie dodał nowych treści. Jest również aplikacja na Androida oraz wersja mobilna strony co pozwala na wygodne czytanie w podróży czy po prostu nadrobienie zaległości.

„Ale ja śledzę wszystko przez Facebooka i obserwuję fanpage!”

Oczywiście można powiedzieć, że wystarczy obserwować jakiś fanpage na Facebooku żeby otrzymywać powiadomienia i być na bieżąco. Teoretycznie tak, ale:

 1. Facebook ogranicza zasięg, tzn. jeśli subskrybujemy jakiś profil, niekoniecznie otrzymamy wszystkie powiadomienia o nowych wpisach. Nawet jeśli jesteśmy prawdziwymi fanami i chcemy czytać wszystko. Z RSSami nie ma takiego problemu -czytnik pobiera wszystkie wpisy i to my (nie Facebook) decydujemy co chcemy czytać.
 2.  Co w przypadku gdy wyjedziemy na kilka dni i nie będziemy mieli dostępu do internetu? Przeglądanie wpisów z kilku (lub kilkunastu) dni w Facebooku byłaby niewygodne. Czytnik RSS sam pobierze i zatrzyma dla nas potrzebne informacje i odpowiednio przypisze je do poszczególnych serwisów. A my możemy czytać je w wybranym przez nas momencie.

Jak czytać RSSy?

 1. Wchodzimy na stronę http://inoreader.com i klikamy Register lub na samym dole strony wybieramy język polski. Podajemy podstawowe dane i potwierdzamy założenie konta klikając w link aktywacyjny który otrzymamy mailem.
  inoreader-screen0
 2. Po zalogowaniu się przechodzimy na stronę gdzie możemy dodać pierwszy obserwowany serwis.inoreader-screen1
 3. Podajemy adres strony lub adres kanału RSS (jeśli go znamy).
  inoreader-screen2
 4. Inoreadeer rozpoznał że pod podanym adresem są 2 kanały RSS, jeden z wpisami bloga, drugi z listą komentarzy. Możemy zasubskrybować obydwa lub jeden z nich klikając na ikonę z prawej strony.
  inoreader-screen3
 5.  Po wybraniu kanału pokażą nam się ostatnie wpisy z danego serwisu.
  inoreader-screen4

Tym sposobem możemy dodać dowolną liczbę blogów lub innych serwisów do obserwowania. Inoreader będzie automatycznie w tle sprawdzał czy nie pojawiły się nowe wpisy, dzięki czemu nie ominie nas nic, co chcielibyśmy przeczytać.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony picjumbo.com
Apple, logo Apple oraz iPhone są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Apple Inc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 Comments

 1. Agata Skaruz
  • Agata Skaruz
 2. Kuak

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!