Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

sobota

22

Marzec 2014

4

KOMENTARZY

„Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało”

Autor . Kategoria: Ogólna. Odsłon: 4 664

22 marca 2014

Z całego serca popieram tytułową akcję „Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało”. Nie wiem dlaczego, ale na każdym kroku spotykam się z opinią, że do 3roku życia dziecko ma czas na to, by pojawiły się u  niego pierwsze słowa. Niejeden raz przychodzili do mnie rodzice z dzieckiem, którego lekarz prowadzący nie chciał (!) skierować do poradni logopedycznej, bo wg niego dziecko ma przecież czas…

Myślę, że część z Was spotkało się z takim oto podejściem do tematu rozwoju mowy, część jeszcze się spotka. Jeśli tak, to przeczytajcie proszę ten post, żebyście mieli świadomość, że dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało. Jeśli coś Was niepokoi w rozwoju Waszego dziecka, nie czekajcie. Skorzystajcie z bezpłatnych konsultacji w Waszym mieście, rozwiejcie swoje wątpliwości…

INICJATORZY AKCJI

„Jesteśmy grupą, która zawiązała się na forum społecznościowym FB „Logopedia – terapia zaburzeń mowy„, po to, żeby wymienić się doświadczeniem właśnie w zakresie logopedii. Podczas jednej z dyskusji pod postem dotyczącym niemówiącego czterolatka, który zdaniem niektórych, w tym wielu lekarzy, na mowę ma jeszcze czas, w ciągu zaledwie kilku godzin pojawiło się prawie 400 komentarzy, opisujących przypadki 3 a nawet 4 latków niemówiących, które nie są diagnozowane, oraz nie uczestniczą w terapii logopedycznej.
Postanowiliśmy więc ten mit obalić!

Tego samego dnia zrodził się pomysł zorganizowania BEZPŁATNYCH KONSULTACJI LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT. W ciągu kilku godzin od pojawienia się postu był już zrobiony plakat, hasło – „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało” naszym założeniem było uświadomienie rodziców, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia.

Według badań naukowych, dziecko już w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania! A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie, niestety przede wszystkim wśród lekarzy pierwszego kontaktu, że „dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później …”

Podkreślamy – znacząca grupa niemówiących dwulatków, to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju ( m.in., autyzm, Zespół Aspergera), bądź innymi zaburzeniami. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie. Opóźnienie w rozwoju mowy powinno być takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi.

Kilkanaście dni później akcja cieszyła się niegasnącym zainteresowaniem. Aktualnie deklarację udziału w BEZPŁATNYCH KONSULTACJACH LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT zgłosiło blisko 100 ośrodków specjalistycznych z całej Polski. Mamy również informację, że i Polonia w Hamburgu i Irlandii będzie miała możliwość konsultacji.

Rusza strona internetowa informująca o całym wydarzeniu www.272slowa.pl. W akcji wspierają nas nie tylko specjaliści pracujący z maluchami, ale również matki, które przez rok, dwa, a nawet trzy były uspakajane, ze dziecko „ma jeszcze czas”. Każda z nich żałuje straconego czasu – gdy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i stosunkowo łatwy do stymulacji.”

UWAGA!!!

BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT będą zorganizowane 26 kwietnia 2014 r. , w tym czasie wybrane ośrodki specjalistyczne i gabinety będą prowadzić bezpłatne konsultacje. W niektórych miastach będą również organizowane specjalne warsztaty dla rodziców.

Każdy gabinet, który chce przyłączyć się do akcji, może to zrobić poprzez stronę internetową www.272slowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 Comments

  1. Marta
    • Agata Skaruz

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!