Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

9 sposobów na uporządkowanie matriałów logopedycznych

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 25 161

31 maja 2014
SONY DSC

Czy czujecie, że tracicie panowanie nad swoimi pomocami, materiałami logopedycznymi? Przygniata Was wielość obrazków, gier, układanek, kart w gabinecie? Jakiś czas temu przechodziłam kryzys w związku z bałaganem w moim miejscu pracy, ale nadeszła pomoc w postaci wolnego weekendu. Wtedy to rozprawiłam się w chaosem w swoich notatkami, zabawkach i pomocach najróżniejszej maści.

Moje patenty – niezbędniki do posegregowania pomocy logopedycznych to:

1. Pudełka z przegródkami, np. z Ikei. Pudełka są świetne, bo lekkie, przezroczyste, wszystkie przegródki są wyjmowane, można sobie dowolnie regulować ich wielkość, jeśli tylko mamy taką potrzebę. Ja w swoich pudełkach przechowuję karty, małe obrazki, domina, małe układanki.

2. Skoroszyty – skrypty. Mam kilka takich w swojej kolekcji. Z racji tego, że książek mam całkiem sporo, to wyselekcjonowałam te materiały, z których najczęściej i najchętniej korzystam. Skserowane włożyłam w koszulki i już nie szukam w 10 książkach tych ćwiczeń, które chcę dać dziecku do domu, tylko otwieram swój skrypt i wszystko co niezbędne mam pod ręką w jednym miejscu. Gotowe do skserowania.

3. Koperty różnego formatu też świetnie się sprawdzają. Używam małych papierowych, ale kolorowych. W większości jednak kupuję koperty plastikowe, przede wszystkim dlatego, że są trwałe. Poza tym ładnie, estetycznie wyglądają nawet po dłuższym czasie użytkowania. Mam koperty wielkości A4, A3 i wiele małych, na drobiazgi, jak widać na zdjęciach poniżej.

4. Woreczki strunowe w różnych rozmiarach na wszystkie gry typu memory.

5. Gumki recepturki. Stosuję je tylko na  pomoce ofoliowane, które nie zniszczą się, nawet gdy będą ciasno związane. W takiej postaci obrazki, pomoce nie będą zajmowały dużo miejsca w szufladach czy pudełkach i nie mają szansy się zgubić ;)

6. Pojemniki do farb wykorzystuję do przechowywania różnych pionków, żetonów, czy niewielkich kostek do gry.

7. Plastikowe koszyczki, które mogę włożyć do szuflady biurka, czy do szafki. Wypełnione po brzegi pomocami będą ładnie wyglądały, nie będzie mowy o bałaganie.

8. Pudełka po czekoladkach, np. Ferrero Roche :) Lubię słodkości, więc i takie pojemniki mam w swojej kolekcji.

9. Metalowe puszki, m.in. na moje barwne patyczaki.

Teraz w moim logopedycznym królestwie panuje ład. Przynajmniej w moim odczuciu ;)

A Wy macie jakieś sprawdzone patenty na porządkowanie swoich pomocy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 Comments

  1. Justyna
    • Agata Skaruz
  2. Kasia
  3. sensatka
  4. .

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!