Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

niedziela

21

wrzesień 2014

10

KOMENTARZY

Gry i zabawy logopedyczne – nawlekanka sylabowa

Autor . Kategoria: Logopedia, Ogólna. Odsłon: 10 768

21 września 2014
SONY DSC

Pomiędzy zakupami, praniem i sprzątaniem bawiłam się z Marysią i moim 6-letnim siostrzeńcem nową zabawę – nawlekankę. Powiem Wam, że był to prawdziwy hit! Pewnie większość z Was zna nawlekanki z koralików, ale niektórzy może o nich po prostu nie pamiętają. Niewielkim nakładem pracy i finansów możecie się świetnie bawić z dziećmi w domu lub w gabinecie ze swoimi pacjentami (przemycając przy okazji ćwiczenia artykulacyjne).

Pierwsza wersja zabawy polega na nawlekaniu kolorowych koralików na sznurówki. Marysia fantastycznie opanowała tę sztukę. Polecam zabawę małym dzieciom, aby ćwiczyły motorykę rąk. O zbawiennym wpływie takich ćwiczeń pisałam już tutaj.

Druga wersja zabawy polega j.w. na nawlekaniu kolorowych koralików na sznurówki oraz  nazywaniu ich podczas robienia naszyjnika. Każdy kolor koralika ma inną „nazwę”. Ja do zdjęć przygotowałam „sa”, „sza”, „sia”. Po wykonaniu naszyjnika z korali dziecko nazywa jeszcze raz wszystkie sylabki.

Trzecia wersja zabawy polega na nawlekaniu korali wg wcześniej przygotowanego przez Was wzoru. Zatem przed zajęciami przygotowujecie wzory, które dziecko ma za zadanie ułożyć. Na koniec dziecko nazywa koraliki ćwicząc poprawną artykulację wybranych przez Was głosek.

Czwartą wersję możecie wykorzystać w trakcie ćwiczeń słuchowych z dzieckiem z wadą słuchu, kiedy to pracujemy nad reakcją na obecność dźwięku: dziecko po usłyszeniu dźwięku nawleka koralik.

Co będzie potrzebne do przygotowania nawlekanki?

1. Plastikowe słomki w 3 kolorach (nieco grubsze od standardowych, ja swoje kupiłam w Rossmanie za 3 zł), pocięte na dwucentymetrowe kawałki (lub mniejsze).

2. Sznurówki zabezpieczone dużym guzikiem, aby koraliki się nie zsuwały.

3. Trzy pojemniki na korale z naklejonymi sylabami do przećwiczenia w trakcie zajęć.

Życzę udanej zabawy!

p.s. Jeśli znacie jakieś inne zastosowanie nawlekanek, to dajcie znać, też je chętnie wykorzystam, bo już się szykuję do powrotu do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 Comments

  1. caramel and white
    • Agata Skaruz
    • Agata Skaruz
  2. Andzia
  3. Monika

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!