„Ćwiczenie na za…mówienie” MiMowy – pociągi logopedyczne cz. 2
10 października 2014Znacie projekt MiMowy „Ćwiczenie na zamówienie”? Ja również zostałam do niego zaproszona i przygotowałam dla Was szczęśliwą trzynastkę pomysłów do wykorzystania na zajęciach z dziećmi. Dziś prezentuję Wam część drugą.
Pierwszą możecie obejrzeć tutaj.
Wersja siódma
Gra planszowa: rozcinamy obrazki i układamy je na dużym kartonie w formie labiryntu do przejścia. Dziecko rzuca kostką i porusza się pionkiem po planszy wg wymyślonych przez nas zasad. U mnie dziecko nazywa obrazki, na innych polach wymyśla zdanie z nazwą obrazka na którym stoi, gdzie indziej odgaduje zagadkę czy też ćwiczy buzię i język wg wskazówek. Moja planszówka mieści się w małej kopercie, lubię takie minimalistyczne wersje :)
Wersja ósma
Kserujemy obrazki, rozcinamy je, mieszamy te z głoską[ r] i [ l], tworzymy swoją kartę pracy. Zadanie dziecka polega na uzupełnieniu wyrazu brakującymi literami.
Wersja dziewiąta
Dzielimy wyrazy na sylaby.
Wersja dziesiąta
Określamy miejsce głoski w wyrazie: „gdzie słychać r (l) – na początku, w środku czy na końcu?”
Wersja jedenasta
Przyczepiamy obrazki do tablicy magnetycznej: dzielimy ją na pół: po jednej stronie znajdą się obrazki z [r], po drugiej z [l]. Pytamy dziecko po której stronie ma się znaleźć obrazek.
Wersja dwunasta
Odcinamy podpisy z obrazków, prosimy dziecko aby dopasowało do obrazków „zgubione” podpisy.
Wersja trzynasta
Ćwiczymy liczbę mnogą rzeczowników : ryba – ryby, fala – fale itd.
Co prawda ja jeszcze nie zdążyłam tego zrobić, ale wszystkim polecam laminowanie obrazków, wtedy na pewno dłużej Wam posłużą.
Życzę udanej zabawy!
Świetne, ciekawe rzeczy ale dużo trzeba się napracować ale dziecka wszystko :), to ja już musze teraz zaczynać proszę podpowiedz skąd tyle fajnych obrazków
Aniu, tacy zdolni graficy to tylko w MiMowa.pl tam znajdziesz „moje” obrazki i wiele innych, bo to prawdziwa skarbnica pomysłów na zabawy z dziećmi!
Kobietko przystopuj trochę bo nie nadążam. (hahaha-oczywiście żartuje.) Twoje pomysły na zabawy są świetne, Na pewno wykorzystam je na swoich zajęciach. Dzięki, że się z nami nimi dzielisz. :)
Dla Was wszystko ;) Dzięki Kasiu!
Super uzupełnieniem byłyby pociąg i obrazki z gloską [j]. Różnicowanie r-l i l-j. Ale pomoc naprawdę super. Pozdrawiam
Ewelina, rzeczywiście idealny byłby jeszcze pociąg z „j”. Szkoda, że wcześniej nie pomyślałam! Ale może coś jeszcze MiMowa pomyśli ;) Pozdrawiam serdecznie!