Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

poniedziałek

20

Październik 2014

6

KOMENTARZY

Jak się bawić z małym dzieckiem cz.2

Autor . Kategoria: Logopedia, Ogólna. Odsłon: 2 821

20 października 2014
SONY DSC

Spieszę z pomocą, gdy brakuje Wam pomysłów na zabawy z dzieckiem. Dziś kolejne propozycje zabaw, które z pewnością sprawdzą się w coraz dłuższe jesienne wieczory czy deszczowe dni. Pierwszą część znajdziecie tutaj.

1. Nawlekanie koralików na sznurówki, w kilka sekund sami jesteście w stanie przygotować tę zabawkę.  (Pisałam o tym w poście Nawlekanka sylabowa). Zajmie ona Wasze dziecko na dłużej i wspomoże rozwój motoryki oraz rozwój mowy. Co da dziecku zabawa w nawlekanie? Bardzo dużo. Czytałam ostatnio, że 45% dzieci w wieku od 5 do 13 lat nie potrafi wiązać samodzielnie sznurowadeł. O zgrozo! Tablety i smartfony idą w ruch a zdolności motoryczne leżą.

2. Chodzenie po gazetowym „chodniku”: układamy stare gazety tworząc drogę, po której będziecie chodzić wspólnie. Początkowo rodzic prowadzi dziecko za rękę, później dziecko może iść za rodzicem lub samo. Dla dzieci bardziej „wprawionych” w chodzenie możemy robić trudniejsze chodniki, takie które zakręcają, prowadzą do innego pokoju. Dobra zabawa gwarantowana! W trakcie zabawy ćwiczymy zmysł równowagi.

3. Przypinanie klamerek. Pokazujemy dziecku spinacze, młodszemu dajemy miskę, pudełko, aby wrzucało i wyrzucało spinacze, próbujemy na brzegu miski przypiąć spinacze , które dziecko powinno ściągnąć. Starszemu dajemy sztywny karton i wzdłuż brzegu przypinało klamerki.

4. Stemple. Obojętne, czy kupione w sklepie czy zrobione z ziemniaka są świetną zabawą dającą dużo, dużo radości dzieciom! My mamy w domu małe stempelki z kolorowymi tuszami oraz stemple w mazakach, które Marysia wprost uwielbia.

5. Zabawy lalą. Marysia jest akurat na takim etapie, że wozi swoją lalkę w wózku, karmi ją, myje, śpiewa, rozmawia z nią, nieustannie się nią opiekuje. Coraz bardziej mnie zadziwia, że w trakcie tej zabawy nie potrzebuje…mnie :) Polecam. Zabawa świetnie przygotowuje do zabaw tematycznych, które już wkrótce, już za moment będą nam często towarzyszyć.

I to jest ten moment, w którym idę zrobić kawę i wiem, że nie będę musiała wypić zimnej. Znacie to niesamowite uczucie, drogie mamy?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 Comments

  • Agata Skaruz
 1. Alicja
  • Agata Skaruz
   • Alicja
    • Agata Skaruz

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!