Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Książki dla logopedy – co warto mieć?

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 27 168

23 stycznia 2015
Books HD

Kiedy rozpoczynałam przygodę z logopedią czułam się trochę jak błądząca w ciemnościach. Na studiach uczono mnie, że do poprowadzenia terapii wystarczy mi zeszyt, długopis i kredki. Owszem, jest to zestaw podstawowy, bez którego nie da się obejść, ale uważam, że warto sięgnąć też po inne pomoce.
Parę ładnych lat temu na wydawniczym rynku było sporo podręczników i gier. Szczerze mówiąc często kupowałam coś „w ciemno”, bo wydawało mi się to ciekawe. Nie zawsze dokonywałam słusznych wyborów. Teraz, kiedy zgromadziłam już spory zapas pomocy postanowiłam je przefiltrować.

W tym wpisie zestawiam to, co uważam, że warto mieć w swojej logopedycznej bibliotece, z czym warto się zapoznać. Oto moja subiektywna jedenastka.

 1. G.Demel „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”. Można tam znaleźć podstawowe informacje na temat artykulacji, norm poprawnej wymowy oraz garść pomysłów na terapię. to taka wiedza w pigułce. Oczywiście jest to test przesiewowy do badania mowy, warto do niego zerknąć.
 2. Cieszyńska, Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia”. Bardzo przystępnie napisana, dzięki tej książce można zapoznać się z takimi tematami jak rozwój motoryki, rozwój spostrzegania wzrokowego, rozwój percepcji słuchowej, rozwój mowy, etapy rozwoju zabawy, rozwój zachowań społecznych i emocji a także kształtowanie się dominacji stronnej. Do każdego rozdziału dołączone są przykłady ćwiczeń stymulujących dziecko na każdym etapie rozwoju. Znajdziecie tam dużo ważnych i przydatnych w pracy informacji.
 3. G. Krzysztoszek, M. Piszczek „Materiał wyrazowo – obrazkowy do utrwalania poprawnej wymowy głosek…”. Cała seria jest świetna. Bardzo przyjemna grafika, dużo obrazków, wyrazów, fraz i zdań do utrwalania. Dziecko może kolorować obrazki, bo są czarno – białe. Lubię po tę pomoc sięgać wtedy, gdy pracuję z młodszymi dziećmi, które jeszcze same nie piszą, nie czytają. Ale dla starszych dzieci też się przydaje.
 4. Podręczniki A. Chrzanowskiej i K. Szoplik „Zabawy i ćwiczenia logopedyczne” to prawdziwa kopalnia inspiracji do zajęć! Wszystkie podręczniki z tej serii zawierają mnóstwo fantastycznych pomysłów na ćwiczenia i bardzo dużo materiału językowego do utrwalania każdej głoski.
 5. „Logopedyczny zbiór wyrazów”, którego autorką jest J. Wójtowiczowa – bez niego ani rusz.
 6. Seria książek B. Dawczak i I. Spychał „Szkoła poprawnej wymowy”. Bardzo lubię pracować na tych książeczkach z maluchami, bo są ładne, kolorowe a przy tym oryginalne. Dzieci świetnie się bawią ćwicząc sylaby. Uważam, że frazy i zdania nie zawsze są „trafione”, ale mam kilka ulubionych stron w każdej książeczce bez których nie mogę się obejść. Cena książeczek z tej serii jest bardzo atrakcyjna.
 7. „Chcę poprawnie wymawiać…” seria zeszytów M. Wrzesińskiej do ćwiczeń różnych głosek. Mimo, że grafika nie jest zachwycająca, to znajdziecie tam wiele ciekawych ćwiczeń, głównie dla dzieci już czytających i piszących. Warto się zapoznać.
 8. K. Szłapa „Myszka Szarusia, Żabka Żanusia oraz inne zabawy utrwalające wymowę i pisownię sz, ż (rz)” bardzo dobrze pracuje mi się na tym materiale. Często kseruję dzieciom w ramach pracy domowej.
 9. B. Czarnik „Mówię! Wierszyki i zabawy logopedyczne…” do utrwalania szeregu szumiącego i syczącego. Przystępne rymowanki a do każdego wierszyka dołączona karta pracy tematycznie z nim powiązana. Podoba mi się to.
 10. „Uczymy się poprawnie mówić” (różni autorzy) do głosek szumiących, syczących, ciszących i innych, to świetna seria z dużą dawką materiałów dla maluchów i dla nieco starszych dzieci.
 11. Unilogo – zestaw uniwersalnych pomocy do wykorzystania przez logopedów, terapeutów i nauczycieli” autorstwa A. LubnerPiskorskiej. Korzystam. To idealna pomoc dla tych osób, które ze zdolnościami plastycznymi są na bakier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 Comments

 1. Kasia
 2. Joanna K.
 3. Kinga
 4. Aga
 5. Kasia
 6. Aga

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!