Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Na co zwrócić uwagę wybierając ksiażki dla dzieci?

Autor . Kategoria: Logopedia, Ogólna. Odsłon: 9 081

4 marca 2015
SONY DSC

Ostatnio sporo czasu spędzaliśmy z Marysią w domu. Ponieważ wszyscy złapaliśmy wirusa, byliśmy skazani na siedzenie w domu. Moje gardło było wtedy baaardzo mocno eksploatowane. Marysia od rana prosiła mnie o czytanie książeczek, a to na długo ją zajmowało. Mnie natomiast dawało chwile wytchnienia.

Całe szczęście, że jakiś czas temu kupiliśmy kilka książeczek o Kici Koci. Najpierw zobaczyłam je na blogu Matki Wariatki. Od razu wiedziałam, że to coś dla nas, wszak moja córa to miłośniczka kotów!

Kicia Kocia od razu zawojowała nasze serca! Jest przesympatyczną postacią, bystrą i ciekawą świata. Książeczki są bardzo fajnie ilustrowane, teksty raczej krótkie, więc nie ma problemu, żeby wysłuchać opowiadania czytanego od deski do deski.

Wspomniałam już o tym, że trzylatkom zwykle czyta się teksty rymowane, ponieważ są dla nich łatwiejsze w odbiorze (wiersze posiadają melodię, której dziecko z łatwością słucha). Jednak w takim wieku należy już wprowadzać ćwiczenia słuchania opowiadań, krótszych lub dłuższych tekstów. Oczywiście słuchaniu tych opowiadań mają towarzyszyć ilustracje, obrazki.

Książeczki o Kici Koci są ilustrowane przez autorkę tekstu, p. Anitę Głowińską. Nam te ilustracje bardzo się podobają. Jest na nich sporo szczegółów do dodatkowego omawiania po przeczytaniu tekstu :)

 

Mam jednak jedno ale… Zwracam uwagę na takie szczegóły, z racji mojego zawodu. Czytając z dziećmi książki, pokazując im obrazki, zawsze pilnuję tego by to oglądanie przebiegało od lewej do prawej. To niezwykle istotne w nauce czytania, pisania! Dzieci muszą wiedzieć, że czyta się od strony lewej do prawej. Dla nas jest to oczywiste, ale wielu dzieciom sprawia to trudności. Dlatego uczulam na odwrotne sytuacje w książkach, bo się zdarzają.

 

Ja radzę sobie z tym zmieniając kolejność czytania tak, by Marysia śledziła obrazki w dobrym kierunku, czyli od lewej do prawej.

Staram się przymknąć oko na tę jedną rzecz, bo odwrotna kolejność występuje w jednej książce na jednej stronie. Reszta już jest bez zarzutu.

Seria książeczek jest jedną z naszych ulubionych, obok Basi i Kubusia Puchatka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 Comments

  1. kasia
  2. Ola
    • Agata Skaruz

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!