Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Gry i zabawy logopedyczne – bałwanki

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 9 206

7 grudnia 2015
SONY DSC

Skoro nie ma śniegu i nie można ulepić bałwana, to postanowiłam działać na własną rękę. Wydrukowałam kolorowankę dla Marysi, przy okazji przygotowałam zestaw bałwanków do gry.

Czego potrzebujemy do przygotowania gry?

– kostki do gry z kolorowymi ściankami

– kolorowych mazaków

– wydrukowanych bałwanków (24 szt.) oraz jednej planszy z bałwankami

– słownictwo do przećwiczenia (wyrazy, frazy, zdania)

Na czym polega gra?

wersja I

Gracze rzucają kostką, wybierają bałwanka w czapeczce  w takim samym kolorze jaki wypadł na kostce. Wcześniej przygotowujemy słownictwo, wyrazy (frazy/zdania) zapisujemy na dole wydrukowanego obrazka lub na jego odwrocie.

wersja II

Bałwanki układamy na stoliku jeden za drugim tak jak w grze planszowej. Ustalamy gdzie jest start i meta. Gracze rzucają klasyczną kostką do gry, przeskakują o tyle pól do przodu, ile wypadło na kostce. Wcześniej ustalamy swoje zasady, przygotowujemy zadania do wykonania w trakcie poruszania się w grze:

– zagadki

– zadania (sprawdzą się tu np. ćwiczenia buzi i języka)

– wyrazy, frazy, zdania do powtórzenia

wersja III

Przygotowujemy bałwanki, na każdym z nich mamy zapisane zadanie do wykonania. Za każde dobrze wykonane zadanie dorysowujemy bałwankowi uśmiechniętą buzię.

wersja IV

Dorysowujemy różne minki bałwankom i prosimy aby dzieci je naśladowały, tym samym ćwiczenia buzi i języka od razu stają się bardziej atrakcyjne!

Kolorowankę znajdziecie tutaj.

Radziłabym drukowanie na nieco grubszym papierze, po to by nie podklejać już bałwanków. Moje obrazki są zbyt wiotkie i najchętniej bym je podkleiła. Może to zrobię w wolnym czasie. Pomyślałam, że po zalaminowaniu obrazków można by było używać suchościeralnego mazaka do rysowania buziek. Wtedy bałwanki byłyby wielokrotnego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!