Agata Skaruz

logopeda / surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

poniedziałek

28

październik 2013

0

KOMENTARZY

Gry i zabawy logopedyczne – Gąsienica logopedyczna

Autor . Kategoria: Logopedia. Odsłon: 7 926

28 października 2013

Kiedyś przygotowałam bardzo prostą grę do utrwalania głoski w sylabie. „Zwyczajne” powtarzanie sylab zapisanych w zeszycie, jak wiadomo, jest zbyt… zwyczajne. Polecam więc moją łatwą w przygotowaniu Gąsienicę, która ma na swoim grzbiecie zapisane logotomy. Oprócz utrwalania poprawnej artykulacji głoski w sylabie ćwiczymy jednocześnie z dzieckiem pamięć słuchową. Oczywiście możemy każdą inną głoskę wykorzystać w zabawie. U mnie dziś głoska „s”. I kilka przykładów ciągów sylab. O tyle jest to ciekawe dla dziecka, że trzeba powtarzać dłuższe „słowa” ułożone z sylab, np. syseso, sosasy, esesy itd.

Grę można wykorzystać zarówno w gabinecie, w przedszkolu jak i w domu. Rodziców też zachęcam do powtarzania zabaw z dzieckiem po opuszczeniu gabinetu! Zaletą tej gry jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca w moim składzie różnych pomocy logopedycznych; mieści się kopercie.

Przy tworzeniu gąsienicy można wykorzystać kolorowy papier samoprzylepny, a kolory dobrać wedle uznania.

Dziecko rzuca kostką i przesuwa się po polach gąsienicy w kierunku od ogona do głowy, która jest tu metą. Powtarza logotomy odczytane przez logopedę / rodzica lub odczytuje samodzielnie, jeśli potrafi. Po dotarciu na metę powtarza dodatkowo sylaby z pól np. koloru niebieskiego.

Życzę udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!