Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Co warto wiedzieć o zabawie klockami?

Autor . Kategoria: Ogólna. Odsłon: 34 783

23 lutego 2015
SONY DSC

Są takie zabawki, które powinny się znaleźć w każdym domu. Na pewno należą do nich klocki. Dlaczego?
Po pierwsze i najważniejsze to źródło świetnej zabawy, po drugie korzyści dla ogólnego rozwoju dziecka.

Nasza Marysia dostała swoje pierwsze klocki na długo przed pierwszymi urodzinami. Mniej więcej wtedy, gdy już stabilnie siedziała. Były to zwykłe, najprostsze drewniane klocki. Na początku zabawa polegała na samym ich poznawaniu: sprawdzaniu struktury i kształtu. To stanowiło mnóstwo wrażeń dla zmysłów dziecka. Później sama budowałam wieżę, którą Marysia burzyła. W ten sposób bardzo szybko przyswoiła sobie słowa „bam” i „bach”.
Dopiero w okolicy roczku zaczęła ustawiać klocki jeden na drugim. A to istotny etap, którego oczekuje się w rozwoju dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna układać wieże z klocków?

– 16 -18mc, budowanie wieży z 2 klocków

– 19 – budowanie wieży z 4 klocków

– 21 – budowanie wieży z 5 klocków

– 24 – budowanie wieży z 6 klocków

Te i inne oczekiwania rozwojowe znajdziecie w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo: „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”.

Z czasem dziecko zdobywa nowe umiejętności. Doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa i precyzja wykonywanych ruchów,  co pozwala na tworzenie innych, przestrzennych konstrukcji. Drugi rok życia to moment, gdy możemy zamienić drewniane klocki na inne. Bardziej…fantazyjne.

Jakiś czas temu zwróciłam uwagę na klocki jeżyki – Bristle Blocks. Bardzo mi przypominają wszystkie wałki i piłki, które są używane w gabinetach terapii sensorycznej. Te klocki mają wypustki, które doskonale stymulują zmysł dotyku.

Kiedy trafiły w nasze ręce stwierdziłam, że są po prostu GENIALNE! Bardzo sprawnie można je ze sobą połączyć. Dużo łatwiej niż np. klocki lego. Są elastyczne, trochę można je sobie powyginać :) ale jednocześnie można ułożyć z nich stabilne budowle.

 

Myślę, że to zabawka, która szybko się nie znudzi. Na razie nic na to nie wskazuje. To nasza pomoc doraźna w zmaganiach z wirusem i siedzeniem w domu z gorączką. Każdego dnia powstają nieograniczone ilości budowli.

Oprócz układania klocków używamy ich do zabaw tematycznych. Po skończeniu drugiego roku życia dzieci naśladując dorosłych odtwarzają w zabawie pewne zachowania. To naturalny etap w rozwoju zabawy u dzieci. Dlatego Marysia zapamiętale bawi się w dom, w gotowanie, zakupy. Układa klocki w formie na muffiny i „piecze” ciasteczka. Dla niej te klocki to też składowe części zupy i obiadu dla kotka i owcy, które z pasją karmi. Czasami Marysia idzie na „zakupy”. Wtedy pakuje jeżyki do walizki, a później je wyciąga i odkłada na półkę.

Co daje dziecku zabawa klockami?

 • rozwija małą motorykę (co przekłada się na rozwój mowy)
 • rozwija wyobraźnię przestrzenną
 • rozwija logiczne myślenie
 • rozwija kreatywność
 • pozwala ćwiczyć koordynację ręka-oko
 • ćwiczy koncentrację
 • ćwiczy wytrwałość, umiejętność pokonywania przeszkód
 • może wspomagać naukę kolorów, rozpoznawania kształtów (po polsku lub w innym języku)
 • może wspomagać kształtowanie pojęć mały-duży
 • może być pomocna w utrwalaniu relacji przestrzennych (nad, pod, obok, przed), dla mnie jako terapeuty to bardzo istotne
 • możemy w trakcie uczyć się liczyć (po polsku, ale też w innym języku)
 • zachęca do zabaw tematycznych

Jak dla mnie to świetny pomysł na prezent dla dwulatka, ale i dla 6-latka. Mój Siostrzeniec, miłośnik klocków lego ostatnio przepadł w zabawie jeżykami!

Powiem Wam, że my z  mężem zasiadamy na dywanie i też z chęcią układamy przeróżne konstrukcje! Tak naprawdę kupiliśmy jeżyki dla siebie, ale pozwalamy Marysi (od czasu do czasu) na włączenie się do zabawy. Tylko o tym cicho sza!

Post powstał w ramach współpracy ze sklepem  Fabryka Wafelków. Firma nie miała wpływu na moją ocenę.
Nie polecałabym tych klocków, gdybym nie uznała ich za tak świetną zabawkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 Comments

 1. M
 2. MK
  • Agata Skaruz
 3. Adam_J
 4. MamaMima
 5. Mama
 6. roksanapol91

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!