Agata Skaruz

logopeda, neurologopeda i surdologopeda, rozwój i edukacja małego dziecka

Wspieranie rozwoju mowy małych dzieci – lista ulubionych książek

Autor . Kategoria: Ogólna. Odsłon: 17 565

10 grudnia 2017
SONY DSC

Na rynku wydawniczym jest bardzo dużo książek dedykowanych maluchom. Ja mam kilka takich, które bardzo polecam rodzicom swoich pacjentów. Zwracam uwagę na to, aby książeczki były ładnie wydane a tekst wartościowy dla dziecka. Pisząc „wartościowy” mam na myśli taki, który odpowiednio będzie stymulować rozwój mowy.

Wyjątkowo lubię dwie książeczki dr I. Michalak -Widera – „Odgłosy zwierząt” i „Odgłosy z otoczenia”, może dlatego, że autorka jest również logopedą i tekst bardzo dobrze czyta się dzieciom. Świetnie stymuluje pamięć słuchową maluchów i zachęca do mówienia. Gdy rodzic po raz kolejny czyta książeczkę, to ma zagwarantowane, że za którymś razem dziecko włączy się do tego czytania dokańczając wers wierszyka. A to akurat sprawdzone wielokrotnie.

Kolejną pozycją jest „Pucio”.  Wiem, że na wielu blogach mogliście zobaczyć tę książkę, ale nie dziwcie się, ona przyciąga dzieci jak magnes. Słownictwo zawarte w dwóch częściach jest bardzo dobrze dobrane, imiona bohaterów są złożone z sylab otwartych. Oznacza to, że dziecku najłatwiej jest je opanować. Zobaczcie: Pucio, Misia, Bobo – łatwizna, co?

Moja młodsza córka uwielbia oglądać Pucia a Pani, która się nią opiekuje (gdy je chodzę do pracy) zdradziła mi sposób na zły humor mojej córki: „Pani Agato, wystarczy Hani Pucia pokazać i od razu jej przechodzi”.

Dla wielbicieli Pucia mam świetną wiadomość – wiosną ukaże się kolejna część jego przygód.

Zarówno moje domowe dzieci, jak i te z poradni logopedycznej bardzo lubią takie książki, w których coś się dzieje. Co to znaczy? Jeśli naprawdę trudno dziecku skupić się na samym czytaniu, to proponuję rodzicom maluchów książeczki ruchome, z otwieranymi okienkami (np.”Na wsi” Agnieszki Frączek), z przesuwanymi elementami, otworami. Zawsze jest to sposób na to, by jak najdłużej obcować z książką. Bardzo polecam pozycje autorstwa Zbigniewa Dmitrocy. Na książeczkach „z dziurką” świetnie ćwiczy się bardzo istotny gest wskazywania. Takie książki pokazywałam już we wpisie „Przyjemnej podróży”.

Kolejne dwie książki, które bardzo lubimy to „Zgadnij kto?”, „Zgadnij gdzie?”. Są rewelacyjne i mogą zainteresować dzieci w różnym wieku, nawet maluchy około 2 r.ż. Ja pokazuję je dzieciom z opóźnionym rozwojem mowy i one zawsze świetnie się przy niej bawią. Książki mają jednak jedną wadę – cienkie kartki, które łatwo ulegają zniszczeniu. Pomimo tego zamierzam zamówić jeszcze jedną z tej serii.

Moim kolejnym hitem jest książeczka „Dudni, stuka, czy puka?”. Pewnie wielu logopedów ją zna i wykorzystuje w terapii. Mimo, że ta pozycja ma niecałe 40 stron i jest czarno – biała, to przyniesie wiele dobrego słabo mówiącemu maluchowi. Świetne wierszyki z wieloma wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi oraz duże plakaty i mniejsze obrazki to świetne połączenie i materiał do pracy w domu. Ja sama wszystkie obrazki z książeczki skserowałam, pokolorowałam i zalaminowałam. W ten sposób służą mi na dłużej i może są bardziej atrakcyjne, bo w kolorze.

Inną propozycją jest zestaw dwóch książek dr I. Michalak – Widera, „Zaczynam mówić” i „Już mówię”. Dzieci również lubią pracować na tych ćwiczeniach. Z czystym sumieniem polecam rodzicom jako pracę domową, bo mają przyjemną formę, poza tym są wskazówką które głoski po kolei można ćwiczyć z dziećmi.

 

„Przygody Mimków”, to książka, z którą pracuję z maluchami już od 2 roku życia. Mimki, czyli kolorowe buźki, które należy umieszczać na planszach to ciekawy pomysł na zajęcia. Imiona Mimków są zbudowane z sylab otwartych, co pozwala dzieciom łatwiej je wymówić. Poza tym na planszach trzeba Mimki układać, przesuwać je, wykonywać ruch. To sprawia, że dzieci bardzo ładnie potrafią skupić się na zajęciach nie nudząc się!

To moja subiektywna lista, ale myślę, że wielu z Was pomoże w dokonaniu dobrego wyboru w kwestii książek do pracy z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 Comments

  1. Andzia

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Twój adres nie będzie nigdzie publikowany!